قوی‌ سیاه

توسط ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ فیلم

قوی سیاه (Black Swan)، اثری وحشت‌ ‌روان‌شناختی محصول سال ۲۰۱۰  آمریکا به کارگردانی دارن آرونوفسکی هست و تو این فیلم بازیگرانی چون ناتالی پورتمن، ونسان کسل، میلا کنیس، باربارا هرشی و وینونا رایدر نقش آفرینی کردن.

وحشت روان‌شناختی (Psychological horror) زیرگونه‌ای (ژانری) در ادبیات، سینما و بازی‌های ویدئویی است که به ترس‌ها و بی‌ثباتی‌های احساسی شخصیت‌ها برای ایجاد تنش، شوک و آشفتگی اتکا دارد.

ویکی‌پدیا

این فیلم، روایتی‌ست از تلاش های یک دختر بالرین برای تبدیل شدن به ستاره گروه نمایشی که تو اون عضویت داره، تلاش‌های دختری که به دنبال کمال و بی‌عیبی‌ست و در وجود خود به دنبال نیمه شخصیتی میگرده که اون رو کامل و بی‌عیب کنه و تو این راه به هر چیزی دست می‌بره تا بتونه اون شخصیت رو تو اعماق وجودش پیدا کنه. دختری که بهمراه مادرش زندگی‌ای ساده و عاشقانه دارن اما همیشه همینطور نمی‌مونه. خود شخصیت مادر داستانی داره که از اون بی‌خبریم، اما تا حدودی می‌شه فهمید که مادر تو حرفه‌اش شکست خورده و حالا تلاشش اینه که دخترش تو حرفه خودش شکست نخوره!

اما شکست به چه معناست؟
یقینا شکست از دیدگاه مادر با دیدگاه دختر ۲۸ ساله‌ش که مثل دختربچه ای ۱۰ ساله از اون مراقبت می‌کنه، خیلی متفاوت هست.

ناتالی پورتمن بازیگر اصلی این فیلم، برای بازی تو این فیلم یکسال به تمرین و یادگیری باله پرداخته، و هنرنمایش تو این فیلم بسیار عالیه، همین امر هم موجب شد جایزه بهترین بازیگرن زن سال ۲۰۱۱ رو دریافت کنه.

این فیلم به حدی خوب بود که من بعد از دیدنش، علاقمند شدم سایر آثار آقای دارن آرونوفسکی رو هم ببینم. و از آثار ایشون بعد از قوی‌سیاه، فیلم‌های مرثیه‌ای برای یک رویا (Requiem for a dream)، کشتی‌گیر(The Wrestler)، مادر(!Mother) و چشمه(The Fountain) رو دیدم که این‌ها هم فیلم‌های خوبی بودن اما قطعا برای من بین این فیلم‌هایی که از ایشون دیدم قوی‌سیاه چیز دیگه‌ایه.

۱۴:۵۵

پاسخی ثبت کنید